Nosál Horský – Soňák, Riťák a Fiona

DSC09511

Z první z této trojice k nám přišli Soňák a Riťák.
Divíte se proč tak zvláštní jména – Soňák a Riťák ? Je pro to jednoduché vysvětlení. Když k nám tyto uličníci přišli, všichni jsme si mysleli, že to jsou dvě slečny. A tak dostali jméno Soňa a Rita. Po nějaké době se, přišlo na jejich tajemství, že to nejsou dvě slečny ale dva kluci. Jména jim již zůstala, akorát se trochu pozměnila. 🙂
Po nějaké době, k těmto uličníkům, přibyla nosálí slečna Fiona, která k nám přišla od chovatelů z Kostomlat (minizoo.cz).

Nosál Horský je medvídkovitá šelma.

DSC09516

Popis:

Má velmi dobře vyvinutý nos, kterým může otáčet až o 45° a prozkoumávat tak své okolí. Nejen čich, ale i ostatní smysly mají nosálové velice dobře vyvinuté: například smysl pro rovnováhu, využívá svůj ocas, který ji udržuje. Jeho délka těla je 35 – 69 cm, délka ocasu je 32 – 68 cm, výška v kohoutku je 27 – 30 cm a hmotnost je 3 – 7,7 kg.

Výskyt:

Nosál Horský se vyskytuje v Jižní Americe, v oblastech Venezuely a Kolumbie až Argentiny. Žije v listnatých a smíšených lesích.

DSC09531

 

Potrava:

Nosál se živí plody, hlízami, půdními živočichy, ptačími vejci a mláďaty. Je to všežravec.

Způsob života:

Nosál je velice přizpůsobivým tvorem, je všežravec, žije v oblastech deštných pralesů, kde jsou velice tvrdé podmínky pro život. Dožívá se až 18 let. Samice je březí 77 dní a rodí v průměru 1 – 7 mláďat. Zpočátku jsou v hnízdě na stromě nebo v dutině, matka je kojí asi měsíc.

DSC09554 DSC09562

Zajímavost:

Drsné podmínky mají za důsledek i jeho inteligenci, pro kterou ho chovaly tamní kmeny. Ochočovaly si povětšinou družné samice, které se ve volné přírodě pohybovaly ve smečkách i se svými mláďaty. Samci se mohli přiblížit ke skupině, pouze když samice byly březí (cca 77 dnů). Jinak samci po dovršení 2 roků života byli vyhnáni ze samičí smečky a pak žili osaměle. Pokud se samec pouze přiblíží, začnou samice hájit svá mláďata. Samci ovšem mezi sebou také cítí rivalitu, bojují o samice, jídlo i o teritorium. Nosálové jsou velice milá a bystrá zvířata, první kolonizátoři přijíždějící do Jižní Ameriky si je velice oblíbili.

 

DSC09587 DSC09590