Lama krotká – Jůlie (Žili)

Neboli lama glama patří mezi domestikované druhy. Lama krotká je zdomácnělý potomek divokých lam guanako.

Ošetřovatelka s malým návštěvníkem

Ošetřovatelka s malým návštěvníkem

Výskyt:

Tato lama obývá oblasti v Bolívii a v Peru. Malé populace jsou také v Severním Chile, Argentině a Ekvádoru.

Popis:

Lama je vysoké robustní zvíře, dosahující výšky 110 až 150 cm a hmotnosti 130 až 155 kg. Uši jsou dlouhé, nosní část je dlouhá, rovná. Hřbet je plochý, ocas se stáčí nahoru a na hřbet. Lamy se poněkud liší podle místa rozšíření hustoty srsti a podle její barvy.

Rozlišují se dva typy: Chaku a Qara. Většina (70 – 80 %) andských lam patří k typu Qara (zvaná také bezvlnná lama), který je charakterizován holým obličejem a nízkou srstí. Méně obvyklý je typ Chaku (vlnatá lama), který jak název naznačuje, produkuje více vlny a má čelo a uši porostlé srstí. Vyskytují se však také kříženci mezi těmito typy.

Odpočinek s rozhledem

Odpočinek s rozhledem

Potrava:

Pase se na horských svazích a spásá střední až dlouhé trávy.

Využití:

Lama je cenným zdrojem masa a vlákna. Kůže se hodí k výrobě sandálů, bot a vaků. Poskytuje asi 2 kg srsti ročně. Vlákno, které se vyskytuje ve škále od bílé po černou, je dlouhé a hrubé. Používá se k výrobě provazů, vaků, pytlů, pokrývek i látek k výrobě oděvů, avšak vzhledem k robustní stavbě těla se lama vždy chovala především k účelům soumarským pro transport různého materiálu. Pohybuje se většinou v karavanách. Vyznačuje se vysokou odolností vůči drsným podmínkám prostředí a velkou vytrvalostí v přenášení nákladů o hmotnosti až 40 kg. K tomuto přenášení se většinou používají kastrovaní samci. Lama je symbolem živočišné výroby Bolívie.

20140907_115024