Koza holandská – Čertice

Oficiální název zní koza zakrslá holandského typu, běžněji se však užívá holandská zakrslá koza a jde o trpasličí plemeno kozy domácí, které se do Evropy rozšířilo z Nizozemska, ačkoli odsud nepochází.
IMG_0085

Koza Madlenka

Původ: 

Zakrslá koza je domácí zvíře pocházející z Kamerunu, do Evropy (a do USA a dalších zemí) se dostala přes Nizozemsko jako zakrslá koza holandského typu.

Popis: 

Je řazeno mezi masná plemena a v poslední době je velmi oblíbené především kvůli svým malým rozměrům a vhodnosti k dětem.  Výška v kohoutku u kozy 45 - 55 cm, u kozla 50 - 60 cm, váha kozy je do 25 kg, kozla do 40 kg. Toto plemeno se dožívá  10 - 14 let.
Kozel Lojzík

Kozel Lojzík

Způsob života:

Chová se obvykle ve stádech či menších skupinách, ale nezřídka i jednotlivě (jako domácí mazlíček, který se naučí i chodit na vodítku) - ve výběhu, či na volné pastvě. Jsou přítulné a nenáročné a proto velmi oblíbené dětmi (nepříjemný může být občas jen kozel a to vůči ostatním kozlům).

Potrava:

Tráva, seno, jádro, ovoce, zelenina, tvrdé pečivo, granulované směsi.
Kozel Matěj

Kozel Matěj

Zajímavosti:

Ačkoli se koza nazývá holandská zakrslá, její kořeny jsou v Africe. Dnes jej mnozí jako plemeno neuznávají a označují ji pouze, jako kozu zakrslou (tedy africkou).Často se uvádí, že čím jsou kozičky menší, tím jsou vzácnější a dražší... Opak je pravdou zakrslá koza má standardem dané maximální i minimální rozměry, je-li menší, pak obvykle v důsledku nějaké deformace či degenerace.IMG_0077