18278402_1409179642438675_1905154411797744182_o

Zvířátkov má opice !

Původ a výskyt:

Ovce kamerunská je srstnaté západoafrické zakrslé plemeno, které pochází z horských oblastí Kamerunu a sousedních států.

Využití:

Již před 10.000 lety sloužila lidem jako zdroj mléka, masa a kůže. Srstnaté znamená, že se během roku nemusí stříhat. Právě tohle je pozitivní motivace pro chovatele, kteří se rozhodují. Velice dobře snášejí zimní období.

Popis :

Toto plemeno se vyskytuje ve dvou základních užitkových barevných typech: hnědé srnčí a černobílé. Berani jsou rohatí s charakteristickou hřívou, která napodzim ještě zhoustne a ovce (bahnice) jsou bezrohé. Ovce jsou odolné proti trypanosomě. Hnědé plemeno s černou barvou břicha a vnitřní částí končetin je menšího tělesného rámce a pevné konstituce. Hlava středně dlouhá, u beranů mírně klabonosá.

Potrava:

V létě si ovce vystačí s pastvou, řada chovatelů je má za sekačky trávy. Ale přesto je i při pastvě dobré přidat alespoň trošku sena. Jsou nenáročné, dávají přednost klasickým travám a s oblibou berou květy bylin. Doslova pochoutkou je pro ně zavadlý a suchý bodlák a pcháč, které labužnicky obírají, až zůstane jen lodyha. Okusují i listy keřů a stromů. Je třeba počítat s tím, že stromy okusují do výšky, kam dosáhnou hlavou. V oblibě mají i čerstvě spadané listí a seberou i lískové oříšky které spořádají celé. Méně pak berou listnaté a šťavnaté bylinky. Dobré je jim občas předložit větve keřů s listím, což rádi přijímají.
Na podzim je výhodné jim dát přepást druhé otavy a na jaře není třeba hrabat stařinu, navíc ještě pohnojí. Na krmení jsou poměrně nenáročné, i když samozřejmě pestrá krmná dávka se odrazí na jejich lepší kondici. Seberou všechno spadané ovoce, zejména jim chutná švestka napadená šárkou.
V zimě je základem krmné dávky seno a jsou také výborným doplňkem krmné dávky borové a smrkové větve, ze kterých ovce načerpají spoustu potřebných živin. Lze zkrmovat borovice po polomech, probírkách nebo odebrané neprodané vánoční stromky. V zimním období je vhodné podávat jadrné krmivo. Lze podávat mačkaný oves, ovesné vločky, ječný či ovesný šrot apod. To se smíchá s okopaninami. Osvědčila se též mrkev, která se podává pokrájená.

 

Celoročně musí být k dispozici voda na pití a minerální liz.